Макс Ейве: биография

У карлсбадской турнірі 1929 року, що зібрав майже всю шахову еліту, крім Альохіна, Ейве розділив почесні 5-7-е місця (12 очок з 21). У тому ж 1929 Ейве опублікував математичну роботу, в якій продемонстрував нескінченну послідовність нулів і одиниць, в якій не зустрічалося трьох однакових послідовностей поспіль. Таким чином він показав, що існуючі на той момент шахові правила (нічия автоматично фіксувалася при триразовому повторенні серії ходів підряд) допускали нескінченну партію. ??

Після закінчення карлсбадской турніру Ейве відправився в турне по Індонезії (у той час - Голландська Ост-Індія) з лекціями і сеансами. Повернувшись, він знову зайнявся викладанням і не виступав до чергового різдвяного турніру в Гастінгсі, який він виграв, обійшовши при цьому Капабланка. Через півроку голландець і кубинець зіграли матч з десяти партій, який закінчився з рахунком +2 = 8 -0 на користь Капабланки. Поразка почасти пояснюється втомою Ейве після навчального року; в двох партіях він упустив виграш. У 1932 році Ейве зіграв внічию матч із флорою з 16 партій (8 партій були зіграні в Карлсбаді, 8 - в Амстердамі) і поділив друге місце в Берні (виграв Альохін). Приблизно в цей період Ейве став розглядатися як один з головних суперників Альохіна.

Чемпіон світу

У 1933 році Ейве виграв черговий чемпіонат країни і після цього оголосив про закінчення своєї шахової кар'єри, щоб зосередитися на науковій та викладацькій роботі. Він повернувся менш ніж через рік і викликав Альохіна на матч за звання чемпіона світу з 30 партій, який повинен був пройти в Голландії - на батьківщині Ейве було найлегше знайти фінансування. Альохін прийняв виклик, матч був намічений на осінь 1935 року. Ейве разом зі своїм помічником Кмохом розробили план підготовки до матчу: Ейве багато займався спортом і разом з Кмохом вивчив дебютний репертуар Альохіна. У 1934 році Ейве взяв участь у двох турнірах: у Цюріху він розділив 2-3-е місця з флорою. Переконливу перемогу здобув Альохін, але Ейве завдав єдиної поразки переможцю, а також випередив Боголюбова, Німцовича, Ласкера і інших топ-гравців. Потім Ейве і Кмох вирушили до Ленінграда. У круговому турнірі Ейве виграв лише дві партії з одинадцяти і зайняв шосте місце з 50% очок. Частково слабкий виступ пояснювалося застудою і стомлюючим подорожжю через Чорне море. Потім Ейве розділив з флорою і Томасом 1-3-е місця на різдвяному турнірі в Гастінгсі. Позаду нього залишилися Капабланка і Ботвинник.

Матч почався 3 жовтня 1935 року. Альохін після сьомої партії повів у рахунку 3:1 по перемогам (при цьому Ейве вкрай невдало грав за чорних французьку захист). Потім Альохін почав грати слабше, та чотирнадцятого партії рахунок зрівнявся. Після дев'ятнадцяти партії Альохін знову повів у рахунку, на цей раз з перевагою в два очки. Але Ейве дуже сильно провів двадцяте партію, а потім виграв і наступну. У 24-й партії Альохін грубо помилився в ендшпілі і упустив виграш, а дві наступні партії залишилися за Ейве. 26-у партію, в якій Ейве пожертвував фігуру за три пішаки в неясною позиції і потім переміг у небезошібочной боротьбі, Тартаковер прозвав «перлиною Зандвоорт».