Гаррі Каспаров: биография

У 1996 році Каспаров виграв перший в історії турнір XXI категорії в Лас-Пальмасі, що мав рекордний середній рейтинг учасників (2756,6). У цьому турнірі Ананд, Іванчук, Карпов, Каспаров, Крамник і Топалов зіграли в два кола. Каспаров здобув по одній перемозі над Топаловим, Карповим і Іванчуком і звів внічию інші партії, випередивши у підсумку посів друге місце Ананда на очко. Перший турнір з більш високим середнім рейтингом учасників відбувся у 2009 році (Меморіал Таля в Москві).

У 1998 році Каспаров і знову створена організація Всесвітній шаховий рада на чолі з організатором турнірів у Лінаресі Луїсом Рентер організували запланували матч за титул. Претендент повинен був визначитися в матчі між Анандом і Крамником, але Ананд відмовився, оскільки був зв'язаний зобов'язаннями не грати в претендентських циклах не під егідою ФІДЕ, тому його замінив Широв. Широв несподівано виграв 5 ?: 3 ? і отримав право на матч з Каспаровим, який був намічений на осінь того ж року. Однак з-за фінансових проблем спонсора - орендаря - матч не відбувся.

За 18 місяців у 1999 і 2000 році Каспаров виграв підряд шість супертурнірів не нижче 18-ї категорії кожен. На початку 1999 року Каспаров переміг на щорічному турнірі у Вейк-ан-Зеє (10 з 13 при одній поразці від І. Соколова; Ананд набрав 9 ?, Крамник - 8). Потім він виграв у Лінаресі з результатом +7 -0 = 7, при цьому отримав п'ять перемог чорними. Крамник і Ананд відстали на 2 ? очка. У травні відбувся турнір у Сараєво, в якому Ананд і Крамник не брали участі. Каспаров набрав 7 з 9 (без поразок), 2-3 місця розділили Бареєв і Широв (по 6). У рейтинг-листі ФІДЕ від липня 1999 Каспаров досяг рекордного рейтингу в 2851 пункт. У наступному році він виграв ще по одному турніру у Вейк-ан-Зеє, Лінаресі та Сараєво. У Сараєво основним конкурентом Каспарова став Широв, але він програв у передостанньому турі Мовсесяну, якого Каспаров сам переміг в останньому турі.

Восени 2000 року Каспаров програв матч Крамнику і втратив звання чемпіона світу з шахів. Перед матчем суперники мали рівний рахунок особистих зустрічей (по три перемоги і сімнадцять нічиїх), але Каспаров вважався фаворитом завдяки величезному матчевій досвіду та серії перемог у турнірах в 1999-2000 роках. Матч, організований компанією Braingames, грався на більшість з 16 партій і став таким чином найбільш коротким в післявоєнний період матчем на першість світу. Крамник у другий і десятої партії білими переграв суперника, а інші зустрічі закінчилися внічию. Цей матч став також першим з 1921 року, коли претендент виграв всуху. Важливою складовою успіху Крамника стало регулярне застосування за чорних берлінського варіанту іспанської партії, яким він нейтралізував білий колір Каспарова в декількох партіях; до того берлінський варіант ніхто не застосовував систематично у змаганнях топ-рівня.

Великий інтерес викликали матчі Гаррі Каспарова проти шахових програм. У 1989 році шахова програма Deep Thought, що діяла на апаратній базі комп'ютера Sun-4, домоглася значного успіху. Вперше в історії програма обіграла в офіційному турнірі міжнародного гросмейстера (Бента Ларсена).