Гаррі Каспаров: биография

22 жовтня 1989 в Нью-Йорку відбувся матч з двох бліц-партій Гаррі Каспаров - Deep Thought. Чемпіон світу їх легко виграв. Особливо показова була друга зустріч, в якій Каспаров здобув перемогу в ефектному комбінаційному стилі. Після матчу Каспаров заявив:

n
n

Якщо комп'ютер зможе перевершити в шахах кращого з кращих, це буде означати, що ЕОМ в змозі складати найкращу музику, писати найкращі книги. Не можу в це повірити. Якщо буде створений комп'ютер з рейтингом 2800, тобто рівним моєму, я сам визнаю своїм обов'язком викликати його на матч, щоб захистити людську расу.

n
n

-

n

У 1996 році представники компанії IBM запропонували Гаррі Каспарову зіграти матч проти їх шахової програми «Діп Блю» з призовим фондом в $ 500 тис. «Діп Блю» - суперкомп'ютер на базі системи RS6000, що складається з 32 вузлів, кожен з яких складався з 512 процесорів, апаратно оптимізованих для шахової програми. Продуктивність «Діп Блю» відповідала 11.38 GFLOPS і комп'ютер міг оцінювати до 200 млн позицій в секунду. Перший матч Каспарова проти шахового комп'ютера відбувся в лютому 1996 року і людина його виграв з рахунком 4:2, але при цьому програв першу партію. Це був перший випадок в історії, коли комп'ютер виграв партію у чемпіона світу.

Компанія IBM у другому матчі запропонувала призовий фонд у $ 1,1 млн, з яких $ 700 тис. мали дістатися переможцю. 6 матчевий поєдинок з нормальним контролем часу (40 ходів 120 хвилин) відбувся в травні 1997 року. У результаті вперше в історії чемпіон світу програв комп'ютеру з рахунком 2,5:3,5. .

Суперкомп'ютер знаходився в окремому приміщенні, за дошкою проти Каспарова сидів представник команди IBM Фен-Сюн Сюй, що стояв біля витоків проекту. Все спілкування з «Діп Блю» Фен-Сюн Сюй здійснював через спеціальний монітор. У принципі, між монітором в ігровій кімнаті і суперкомп'ютером міг знаходитися і впливати на хід партії спеціально запрошений шахіст.

У другій партії матчу 1997 Каспаров, потрапивши у важку ситуацію, пожертвував пішака, «Діп Блю» задумався над 37 ходом (см діаграму) на 15 хвилин, хоча зазвичай на «обмірковування» ходу витрачав 3 хвилини, і відхилив жертву зігравши Сe4. На думку самого Каспарова та інших авторитетних фахівців це був абсолютно нехарактерний для програми хід. Після 45 ходу білих Каспаров здався. Післяматчевий аналіз показав, що чорні могли форсувати нічию вічним шахом через неточний останнього ходу білих. Однак Каспаров помилився, вважаючи що електронний опонент, який всю іншу партію провів практично бездоганно, розрахував все точно.

Після матчу Каспаров зажадав надати лог-файл партії. Деталі того як «думала» програма не були надані, та Каспаров звинуватив IBM у шахрайстві. На думку Каспарова, принаймні, в одному випадку комп'ютера допомагав чоловік. Оскільки шахова програма, використана фірмою IBM, залишилася секретною і не грала ні в яких інших матчах, перемога комп'ютера була поставлена ??під сумнів.

У 2003 році Каспаров зіграв два матчі проти шахових програм «Deep Junior» і «Deep Fritz ». Обидва матчі закінчилися внічию. «Діп Джуніор» і «Діп Фріц» є комерційними програмами. «Діп Фріц» працював на комп'ютері з 4 процесорами Intel Pentium 4 Xeon. Комп'ютер з програмою знаходився в ігровому залі, втручання людини було неможливим, тому ніяких звинувачень у шахрайстві не було.