Емануель Ласкер: биография

Чемпіон світу

Наступні виступи у змаганнях підтвердили високий клас гри Ласкера. У гастінгском турнірі (1895) за участю Стейніца, М. Чигоріна, Блекберна та інших знаменитих гравців Ласкер зайняв третє місце, незважаючи на те, що не до кінця оправився від недавно перенесеного черевного тифу. За три тури до кінця він лідирував, але кінцівку турніру сильно провів молодий Гаррі Пільсбері, який і став першим, а Ласкер, який програв Таррашем, опустився на третє місце (друге залишилося за Чигоріна). У Петербурзі (1895-1896) Ласкер виграв четверний турнір (Ласкер, Стейніц, Пільсбері і Чигорін зіграли 6 кіл), а в Нюрнберзі він зайняв перше місце з 19 учасників, включаючи Стейніца і всіх основних претендентів на звання чемпіона світу. У листопаді 1896 року - січні 1897 року в Москві відбувся матч-реванш проти Стейніца, який закінчився впевненою перемогою чемпіона (+10 -2 = 5). Наступним виступом став турнір у Парижі (1900), в якому Ласкер при дуже сильному складі виграв з результатом 14 ? з 16. Пільсбері зайняв друге місце, відставши на два очка, третє-четверте поділили Маршалл і Мароці.

Після паризького турніру Ласкер повернувся у Ерлагенському університет, щоб закінчити освіту. У 1902 році він захистив докторську дисертацію. Ласкер повернувся до виступів в 1904 році в Кембридж-Спрінгс (США). Він програв дві партії на старті і в підсумку поділив друге місце з Яновським, і то лише завдяки перемозі в очній зустрічі в останньому турі. Виграв турнір американський шахіст Френк Маршалл, для якого ця перемога стала вищим досягненням. У 1904 році Ласкер почав видавати журнал «Lasker 's Chess Magazine». Номери виходили раз на півроку, останній (здвоєний восьмий і дев'ятий) - у січні 1909 року.

У 1902 році Ласкер познайомився в Берліні з Мартою Кон, уродженої Бамбергер, дружиною власника фабрики музичних інструментів Еміля Кона. Березень походила з династії банкірів єврейського походження, а по материнській лінії вона була онукою композитора Джакомо Мейєрбера. Емануель і Марта відразу прониклися один до одного симпатією, але Марта не побажала піти від чоловіка, який був серйозно хворий. Лише в 1911 році, коли Еміль Кон помер, Марта вийшла заміж за Ласкера. Вони прожили разом все життя, Марта йшла за чоловіком, дбала про нього, постійно була присутня на змаганнях.

У період з 1907 по 1910 роки Ласкер п'ять разів проводив захист титулу. Після перемоги в Кембридж-Спрінгс Маршалл викликав Ласкера на матч, але чемпіон поставив фінансові умови, які Маршалл на той момент не зміг виконати. Матч відбувся в США тільки на початку 1907 року. Для перемоги потрібно першим набрати вісім очок без урахування нічиєї, Ласкер виграв з переважною перевагою +8 -0 = 7. У наступному році Ласкер зіграв матч з Таррашем на тих же умовах і знову переконливо виграв: після сьомої партії рахунок за перемогами був 5-1, а восьме очко Ласкер взяв у шістнадцятої (загальний рахунок +8 -3 = 5). У 1909 році пройшов матч з 10 партій між Ласкером і Яновським, щодо статусу якого існують суперечки. Ласкер виграв сім партій при одній поразці і двох нічиїх. На початку 1910 року відбувся матч з австрійським шахістом Карлом Шлехтером. Згідно з попередніми умовами матч повинен був складатися з 30 партій і для перемоги Шлехтером потрібний перевага в два очки. З-за фінансових труднощів кількість партій було скорочено до десяти, так що деякі дослідники вважають матч не титульним, а серією виставкових партій. Шлехтером переміг у п'ятій партії, ще вісім закінчилися внічию, а в останній Шлехтером, маючи виграну позицію, упустив і перемогу, і нічию. У тому ж році відбувся повторний матч з Яновським до восьми перемог, який був виграний Ласкером ще більш переконливо, всього за 11 партій і без поразок. Пізніше біографи Ласкера неодноразово висловлювали жаль, що при великій кількості зіграних матчів Ласкером його суперниками так і не стали двоє з найбільш видатних його сучасників - Пільсбері і Рубінштейн. Також в 1909 році Ласкер і Рубінштейн поділили перше місце на турнірі пам'яті Чигоріна в Петербурзі, набравши по 14 ? очок з 18. Третє місце з 11 очками посів Шпільман, нижче залишилися Дурасов, Тейхман, Шлехтером і ряд інших шахістів. При цьому Ласкер, який програв дві партії (Рубінштейну і Дуз-Хотімірскому), наздогнав Рубінштейна лише в останньому турі завдяки перемозі над Тейхманом.