Ендрю Стюарт Мюррей Макколл: биография

Євро 1996

Після закінчення європейської першості 1992 року, Шотландська федерація залишила Роксбург біля керма національної команди, але після невдалих стартових матчів у відборі до чемпіонату світу 1994 року, він був звільнений, а місце наставника зайняв Крейг Браун. Але і Браун не зміг вправити становище в якому опинилася збірна - його команда поступилася головним конкурентам за путівку в США - збірним Італії, Португалії та Швейцарії, і втратила шанси потрапити на мундіаль, в результаті посіла лише 4-е місце у своїй відбірковій групі. Браун почав готуватися до наступного кваліфікаційного циклу - чемпіонату Європи 1996, який приймала Англія. Макколл зіграв у 4-х поєдинках і поїхав на європейську першість як гравець стартового складу збірної, яка забезпечила собі друге місце у своїй відбірковій групі, пропустивши вперед збірну Росії.

Макколл зіграв в дебютному матчі збірної на Євро проти команди Голландії, який завершився внічию 0-0. У другому турі команда Брауна зустрілася зі своїм найпринциповішим суперником - збірною Англії, які також втратили очки в стартовому поєдинку, зігравши внічию 1-1 з дебютантами Євро - збірної Швейцарії. Проти англійської збірної Стюарт вийшов з перших хвилин і відіграв матч повністю. Першими рахунок на «Уемблі» відкрили підопічні Террі Венейблза - нападник «Блекберна» Алан Ширер після подачі Гері Невілла з правого флангу, ударом головою відправив м'яч у сітку воріт Енді горах, який помилився на виході. Згодом капітан англійської команди Тоні Адамс порушив правила у своєму штрафному майданчику на Гордона Дьюрі, і італійський рефері П'єрлуїджі Пайретто призначив пенальті. Одинадцятиметровий удар у ворота Девіда Симена взявся пробивати капітан збірної Шотландії - Гері Макаллістер. Втім голкіпер лондонського «Арсеналу» зумів вгадати напрямок удару і врятував свою команду від пропущеного гола. А вже через кілька хвилин збірна Англії збільшила свою перевагу. Даррен Андертон віддав чудову передачу на Пола Гаскойна, і той, перекинувши м'яч через Коліна Хендрі, ефектним ударом уразив правий від горах кут. Цей гол одноклубника Макколла став окрасою всього чемпіонату. Шотландська збірна так і не зуміла забити хоча б один м'яч і в підсумку поступилася господарям турніру з рахунком 0-2.

У третьому турі проти команди Швейцарії, шотландську збірну, щоб вийти в наступний раунд, влаштовувала тільки перемога. І вони її отримали завдяки єдиному голу нападника «Рейнджерс» Аллі Маккойст, який після пасу Макаллістер, відправив м'яч у сітку воріт Марко Пасколо. Незважаючи на сприятливий результат, команда Брауна так і не змогла пройти у чвертьфінал - за різницею забитих і пропущених м'ячів збірна Шотландії зайняла лише третє місце в групі слідом за командами Англії та Голландії.

Остання гра

По завершенні Євро, Макколл, якому вже виповнився 31 рік, почав все рідше викликатися Брауном до захисту національної збірної, який вирішив омолодити склад команди. Стюарт зіграв у двох зустрічах у рамках відбіркового циклу до чемпіонату світу 1998 року, а згодом провів свій останній матч за збірну. Це була товариська гра проти збірної Данії, яка відбулася на "Айброкс» 15 березня 1998, і в якій господарі поступилися збірній Данії з мінімальним рахунком 0-1 завдяки голу Брайана Лаудрупа. У тому матчі Стюарт вийшов на заміну у другому таймі замість Скотта Джеммілл. Також Макколл мав шанс поїхати на чемпіонат світу 1998, однак Браун не включив його в заявку. Всього за збірну Макколл зіграв 40 поєдинків, в яких відзначився одним голом.