Іан Едвард Райт: біографія

Іан Едвард Райт біографія, фото, розповіді - знаменитий англійський футболіст, колишній нападник «Крістал Пелас», лондонського «Арсеналу» і збірної Англії
-

Чемпіон і дворазовий володар Кубка Англії, володар Кубка англійської ліги 1992/93 і Кубка володарів Кубків 1993/94. Третій бомбардир в історії «Крістал Пелас» і другий бомбардир в історії «Арсеналу» (після Тьєррі Анрі). Завершив футбольну кар'єру в 2000 році. В даний час - учасник і ведучий різних теле-і радіопередач.

Два сини Іана Райта стали професійними футболістами: прийомний син Шон Райт-Філліпс (нар. 1981) виступає за «Манчестер Сіті» і зіграв більше 30 матчів за збірну Англії, а рідний син Бредлі Райт-Філліпс (нар. 1985) грає за «Плімут». Двоюрідний брат Іана Джермейн Райт (нар. 1975) раніше грав разом зі своїм племінником Бредлі в «Саутгемптоні».

Спортивна біографія

«Крістал Пелас»

Іан Райт прийшов у професійний футбол порівняно пізно. В юності він приїжджав на перегляд до «Саутенд Юнайтед» і «Брайтон», але не сподобався цим клубам і Райту не було запропоновано укласти професійний контракт. Райт виступав за аматорський клуб «Грінвіч Боро», коли на одному з матчів місцевої «недільної ліги» його помітив селекціонер «Крістал Пелас» Піт Прентіс і запросив на перегляд у лондонський клуб. Тодішній головний тренер «Крістал Пелас» Стів Коппелл був вражений грою Райта і через 3 дні тренувань Іану було запропоновано укласти перший у його житті професійний контракт. За умовами тримісячного договору Райт отримував 100 фунтів стерлінгів на тиждень. Це сталося влітку 1985 року, незадовго до його 22-річчя. Цікаво, що виступаючи на аматорському рівні Райт подумував про те, щоб стати професійним штукатуром.

nВ свій перший же сезон Райт забив 9 м'ячів в 32 матчах у першості другого англійського дивізіону, де тоді виступав « Крістал Пелас », і став другим бомбардиром команди слідом за Філом Барбером. У наступному сезоні Райт знову забив 9 м'ячів, а потім у сезонах 1987/88 і 1988/89 забив у другому дивізіоні 44 м'ячі в 83 матчах.

За підсумками сезону 1988/89 «Крістал Пелас» піднявся в перший дивізіон (нинішня Прем'єр-ліга). Для цього лондонському клубу, який посів 3-е місце в другому дивізіоні, довелося грати плей-офф. У півфіналі «орли» обіграли «Суіндон Таун» (2-1 за сумою 2 матчів), а в фіналі плей-офф був переможений «Блекберн Роверс» (4-3 за сумою 2 матчів, при чому переможний м'яч був забитий у додатковий час ). Іан Райт був визнаний лушім гравцем сезону в складі команди.

У сезоні 1989/90 «Крістал Пелас» зайняв 15-е місце в першому дивізіоні і зумів уникнути вильоту, навіть незважаючи на те, що початок сезону склалося вкрай невдало для лондонців. Зокрема, 12 вересня 1989 року «Крістал Пелас» зазнав найбільше в своїй історії поразки в чемпіонаті, поступившись у гостях "Ліверпулю" з рахунком 0-9. Зате в Кубку Англії «орли» виступили блискуче. Пройшовши 4 команди з нижчих дивізіонів, у півфіналі «Крістал Пелас» на Бірмінгемському стадіоні «Вілла Парк» зустрівся з «Ліверпулем». До перерви «Ліверпуль» вів 1-0, проте на початку другого тайму «Крістал Пелас» забив двічі і вийшов вперед. Мерсісайдці відповіли двома голами (один - з пенальті) під завісу 90 хвилин, але в самій кінцівці лондонці зрівняли рахунок - 3-3 після 90 хвилин. У додатковий час на 111-й «Крістал Пелас» зумів забити 4-й м'яч зусиллями Алана Пардью і вийти у фінал. Райт в тому матчі не грав, тому що незадовго до цього серйозно травмував ногу.