Ян Вертонген біографія, фото, розповіді - бельгійський футболіст, півзахисник амстердамського «Аякса» і національної збірної Бельгії

Біографія

Ян Вертонген народився 24 квітня 1987 року в місті Сінт-Ніклас, в сім'ї Паула і рії Вертонгенов. У Яна також було двоє братів, старший Вард і молодший Лод. Усі троє братів Вертонгенов почала займатися футболом в дитячій команді в селі Тілроде, недалеко від Сінт-Нікласа. Потім Ян у віці 12 років потрапив в юнацьку команду Антверпенського «Жерміналь Беєрсхот». Саме звідти, 15-річний Вертонген в 2003 році перейшов в амстердамський «Аякс». Так як у Яна не була закінчена школа, то Вертонгену довелося вступити в школу в амстердамському районі Бейлмер. Спочатку Ян пройшов юнацькі команди «Аякса» B-1 і А-1, а в 2005 році був переведений до молодіжного складу амстердамців.

Початок футбольної кар'єри

1 липня 2005 Вертонген підписав свій перший професійний контракт, договір з «Аяксом» був розрахований на три роки. У складі молодіжки «Аякса» у сезоні 2005/2006 Ян брав участь у розіграші Кубка Нідерландів. Так, в матчі другого раунду проти «Камбююра», який відбувся 20 вересня 2005 року, Вертонген забив досить курйозний гол. Все почалося з того, що гравець «Аякса» Дерк Буррігтер отримав травму і залишився лежати на полі. Гравці «Камбююра» дотримуючись правил «Чесної гри» вибили м'яч в аут. Після надання потерпілому медичної допомоги, Вертонген повинен був повернути м'яч «Камбююру», проте Ян перестарався і з 50 метрів відправив м'яч по високій дузі прямо в дальню дев'ятку воріт «Камбююра». Таким чином «Аякс» повів у матчі 3:0, але відразу після гола, тренер молодіжки «Аякса» Джон ван ден Бром попросив свою команду пропустити гол, і нападник "Камбююра» Тейс Хаувінг просто закотив м'яч у ворота «Аякса». У результаті «Аякс» все ж таки обіграв «Камбююр» з рахунком 3:1, один м'яч за амстердамців забив Нурдін Бухарі, а дублем відзначився «герой матчу» Вертонген.

У наступному раунді молодіжці «Аякса» мав зустрітися з командою АГОВВ з Апелдорні. Матч відбувся 25 жовтня на «Амстердам Арені», але Вертонген не був заявлений на матч у якості гравця основи, а залишився на лавці запасних. Лише у другому таймі, за рахунку 0:0, на 69-ій хвилині Ян з'явився на заміну замість Тома Калкхейса. Основний час матчу завершився внічию 0:0, і команди повинні були виявити переможця в додаткових двох таймах по 15 хвилин. Лише на 116-ій хвилині Олаф Лінденберг відкрив рахунок в матчі, в кінцевому підсумку «Аякс» зміг отримати перемогу граючи при цьому в чисельній більшості, так як на 83-ій хвилині був видалений гравець гостей.

Через місяць, 20 грудня відбувся матч 1 / 16 фіналу Кубка Нідерландів, команда Вертонген зустрілася з клубом Першого дивізіону «Хелмонд Спортом». «Аякс» вже на 10-ій хвилині залишився в меншості, з поля був видалений захисник Джаспер Кок. У кінцівці матчу гравцям «Хелмонд» вдалося відкрити рахунок, на 39-ій хвилині відзначився Орландо Смекес. На самому початку другого тайму Ріделл Пупон зміг зрівняти рахунок, але через 12-ть хвилин «Хелмонд» знову вийшов уперед. Але на 64-ій хвилині Вертонген був видалений з поля, отримавши другу жовту картку. Граючи удев'ятьох «Аякс» програв з рахунком 2:1, і вибув з подальшого розіграшу Кубка Нідерландів.

Влітку 2006 року Ян був переведений головним тренером Хенком тен Кате в основний склад команди. Офіційний дебют Яна відбувся 23 серпня 2006 року в матчі Ліги чемпіонів сезону 2006/2007 проти данського «Копенгагена». Вертонген в матчі вийшов на заміну на 61-ій хвилині, замінивши захисника Хедвігеса Мадуро. Матч завершився перемогою гостьовій «Копенгаген» з рахунком 0:2, і незважаючи на те, що в першому матчі «Аякс» переміг у гостях 1:2, данці вийшли в груповий етап Ліги чемпіонів завдяки різниці забитих і пропущених м'ячів. Вилетівши з Ліги чемпіонів «Аякс» отримав путівку в розіграш Кубка УЄФА 2006/2007. Вертонген дебютував в кубку УЄФА 2 листопада в матчі групового етапу проти австрійської «Аустрії». Лише на 78-ій хвилині, за рахунку 3:0 на користь амстердамців, Ян вийшов на заміну замість Уеслі Снейдера. 30 листопада Ян зіграв свій другий матч у Кубку УЄФА, в матчі проти іспанського «Еспаньола» його команда вдома поступилася з рахунком 0:2.