Стефан Мбіа біографія, фото, розповіді - камерунський футболіст опорний півзахисник збірної Камеруну і французького клубу

камерунський футболіст опорний півзахисник збірної Камеруну і французького клубу "Марсель"

Футбольна біографія

Клубна

Грати у футбол навчався в спортивній академії Йю з міста Дуала, потім 2 сезони виступав за однойменний клуб. Свого часу, в цій академії осягали ази футболу Самюель Ето'о і Ерік джембе-джембе.

C 2004 грав за клуб «Ренн». Спочатку виступав за клуб «Ренн-Б». Всього в сезоні 2004/05 провів лише одну гру - 19 лютого 2005 року вийшов на заміну в матчі проти «Ніцци». «Ренн» посів четверте місце і отримав право грати в Кубку УЄФА.

Мбіа грав у трьох матчах Кубка УЄФА - проти «Штутгарту» (0:2), «Шахтаря» (0:1) і «Рапіда »(0:2). «Ренн» програв усі 4 гри групового турніру.

в сезоні 2005/06 футболіст поступово став гравцем основного складу, провівши 22 гри. «Ренн» став 7-ій команді чемпіонату і дійшов до півфіналу кубка Франції, де програв «Марселю».

Сезон 2006/07 гравець провів повноправним гравцем основного складу, провівши 30 ігор у чемпіонаті. Забив єдиний гол - 4 листопада 2006 року в ворота «Ліона». «Ренн» зайняв 4-е місце, поступившись стала 3-ьей «Тулузі» лише один пункт. Навесні 2007 року відбувся конфлікт між Мбіа і форвардом «Ліона» Міланом Барош. Жест показаний Бароша, був розцінений як прояв расизму. Дисциплінарна комісія дискваліфікувала Бароша на три матчі.

У розіграші Кубка УЄФА Мбіа грав в обох матчах відбіркового етапу проти болгарського "Локомотива» (3:1 і 1:2) і в двох матчах групового етапу проти «Базеля» (0:1) і хорватського «Динамо» (1:1). У матчі проти «Динамо» Мбіа зрівняв рахунок на 88-ій хвилині. «Ренн» посів останнє місце в групі.

Сезон 2007/08 для гравця був затьмарений травмою стегна через що гравець на місяць вибув з ладу. Всього в сезоні футболіст провів 25 ігор і відзначився тричі. «Ренн» посів шосте місце в чемпіонаті.

Влітку 2008 року в послугах Мбіа були зацікавлені клуби англійської Прем'єр-ліги «Арсенал», «Евертон», «Ньюкасл Юнайтед» і «Тоттенхем Хотспур», а також шотландські «Селтік» і «Рейнджерс» .. Незважаючи на бажання гравця грати в Англії, клуб його не відпустив. Пізніше Мбіа заявив, що не шкодує про те, що залишився у Франції.

У Кубку УЄФА сезону 2008/09 футболіст грав в обох матчах першого раунду проти «Твенте» (2:1 і 0:1), причому забив один гол.

У сезоні 2008/09 постійно виходив в основному складі команди. Клуб зайняв сьоме місце.

13 липня 2009 за 12 мільйонів євро перейшов до марсельський «Олімпік». Контракт розрахований на чотири роки. У складі «Марселя» провів перший матч 22 серпня 2009 проти клубу «Ренн».

Збірна Камеруну

У складі юніорської команди країни виступав у фінальній стадії чемпіонату світу з футболу U17, який проходив у 2003 році у Фінляндії. Всі свої зустрічі камерунці завершили внічию - 1:1 з Бразилією, збірна якої виграла чемпіонат, 1:1 з Єменом і 5:5 з португальцями. Забивши гол на 4-ій хвилині доданого часу матчу, Мбіа встановив остаточний рахунок зустрічі з португальцями.

За головну збірну країни виступає з 2006 року.

У 2008 році в складі збірної грав у матчах Кубка африканських націй. Забив 2 голи, в тому числі і переможний, збірної Тунісу в матчі чвертьфіналу, який закінчився перемогою камерунців з рахунком 3:2. Збірна Камеруну, поступившись у фіналі 0:1 команді Єгипту, зайняла друге місце на турнірі.

У серпні 2008 року грав за збірну на Олімпійських іграх у Пекіні. Збірна вийшла з групи, посівши друге місце. Камерунці зіграли внічию зі збірними Південної Кореї та Італії, а також обіграли Гондурас з рахунком 1:0, єдиний м'яч забив Стефан Мбіа. У чвертьфіналі камерунці у додатковий час поступилися збірній Бразилії з рахунком 0:2.