Іан Едвард Райт: биография

Збірна Англії

Райт був вперше покликаний в другу збірну Англії в грудні 1989 року. Усього за другу команду Іан зіграв 3 матчі.

У лютому 1991 року Райт дебютував у головній збірній Англії при головному тренері Грем Тейлора в переможному домашньому товариському матчі проти Камеруну (2-0), причому Райт вийшов у стартовому складі і провів на полі 90 хвилин. Обидва м'ячі англійців тоді забив Гарі Лінекер.

У відбірковому турнірі до Євро-1992 Райт провів на полі лише 15 хвилин - він вийшов на заміну Гарі Лінекер в домашньому матчі проти Ірландії 27 березня 1991 (1-1) .

Райт не потрапив в заявку Англії на Євро-1992 - Грем Тейлор вибрав в лінії атаки Гарі Лінекера, Найджела Клафа, Алана Ширера і партнера Райта по «Арсеналу» Алана Сміта.

Свій перший гол за Англію Райт забив 29 травня 1993 року в гостьовому відбірковому матчі до чемпіонату світу-1994 проти збірної Польщі у Хожуві: на 70-й хвилині Райт замінив Карлтона Палмера, а на 84-й хвилині зрівняв рахунок. Матч так і закінчився 1-1. Цікаво, що той матч став дебютом у збірній для іншого відомого англійського форварда Тедді Шерінгемом, який, як і Райт, вперше зіграв за збірну у віці 27 років.

17 листопада 1993 Райт забив 4 м'ячі у ворота Сан -Маріно в гостьовому відбірковому матчі до чемпіонату світу-1994 (Англія перемогла 7-1). Це однак не допомогло англійцям потрапити у фінальну частину чемпіонату, вони пропустили вперед голландців і норвежців. Цікаво, що в домашньому матчі з Сан-Марино (6-0) в тому відбірковому циклі 4 м'ячі вдалося забити Девіду Платту.

змінив Тейлора Террі Венейблс спочатку регулярно запрошував Райта до складу збірної, проте потім Іан випав з обойми і, в результаті, Райт не був включений в заявку збірної на домашній чемпіонат Європи-1996, де англійці дійшли до півфіналу.

Венейблса на посту головного тренера збірної змінив Гленн Ходдл, Райт став регулярно викликатися до збірної, восени 1996 року провівши свій перший за 2 роки матч за збірну, хоча йому було вже 33 роки. Райт допоміг Англії вийти у фінальну частину чемпіонату світу-1998, але взимку 1998 року Іан отримав травму і не був викликаний у збірну для участі в чемпіонаті світу у Франції.

Після чемпіонату світу Іан провів ще 2 матчі у збірної: у жовтні 1998 року Іан вийшов на заміну у відбірковому матчі чемпіонату Європи-2000 проти збірної Люксембургу, а свій останній матч провів 18 листопада 1998 року в товариському матчі проти збірної Чехії на «Уемблі» (перемога Англії 2-0). Цей матч став останнім у збірній не тільки для Райта, але і для Гленна Ходдла.

Жодного разу Райту не вдалося взяти участь у найбільших турнірах - чемпіонатах світу та Європи, хоча в Англії в той час було не так багато форвардів , регулярно забивали кожен сезон по 30 м'ячів (що вдавалося Райту 5 разів з 1991 по 1997 роки).

Всього Райт провів за збірну 33 гри, з яких 17 разів виходив в основному складі і 16 разів на заміну. Відзначитися Райт зумів 9 разів - 5 разів при Грем Тейлора (всі голи в 1993 році) і 4 рази при Гленна Ходдла (всі голи в 1997 році). При цьому в 5 матчах, коли Райт забивав, Англія здобула 4 перемоги і 1 раз зіграла внічию. 3 голи Райта з 9 були переможними і один допоміг звести матч до нічиєї.