Олександр Васильович Жиров: біографія

Олександр Васильович Жиров біографія, фото, розповіді - радянський гірськолижник, майстер спорту СРСР міжнародного класу, неодноразовий чемпіон СРСР, переможець 4 етапів Кубка світу
День народження 12 вересня 1958

Спортивна біографія

Почав займатися гірськими лижами в селі Шуколово, недалеко від рідного села Деденево. Перший тренер - Валентин Михайлович Широков. У 15 років потрапив в ЦСКА, де тренувався у Віктора Тальянова. У збірній СРСР тренувався під керівництвом Леоніда Тягачова.

Перші старти в Кубку світу

Дебютував у Кубку світу 7 лютого 1979 року в Осло на трасі слалому і посів 23-е місце, поступившись переможцю італійцю Леонардо Давида майже 4 секунди. Через 4 дні в шведському Оре зайняв у слаломі 24-е місце. Третій раз Олександр вийшов на старт на етапі Кубка світу майже через рік - 8 січня 1980 року в баварському Ленгрісе на трасі слалому. 21-річний радянський дебютант викликав справжній фурор, зумівши зайняти друге місце, програвши лише болгарину Петру Попангелова. Жиров зумів випередити таких знаменитих гірськолижників як Інгемар Стенмарк, Філ Маре, Густав Тоні, Андреас Венцель. У січні 1980 року Олександр ще двічі стартував на етапах Кубка світу в слаломі і займав 11-е і 13-е місця.

Зимова Олімпіада-1980 у Лейк-Плесіді

У лютому 1980 року на Олімпіаді в Лейк-Плесіді Олександр зайняв 9-е місце в гігантському слаломі, поступившись чемпіону Інгемар Стенмарк більше 3 секунд. У слаломі, де Жиров міг розраховувати на успішний виступ, він зійшов вже в першій спробі. 9-е місце в слаломі зайняв партнер Жирова по команді Володимир Андрєєв.

Після зимової Олімпіади-1980 Жиров продовжив успішні виступи у Кубку світу: на двох етапах у США і Канаді Олександр потрапляв в 10-ку кращих в слаломі і гігантському слаломі, а 10 березня в італійській Кортіна-д'Ампеццо Жиров вдруге в кар'єрі піднявся на подіум на етапі Кубка світу - на трасі слалому він поступився 4 десятих секунди Інгемар Стенмарк. На наступний день там же на трасі гігантського слалому Жиров був 9-м. У результаті в сезоні 1979/80 Жиров зайняв 14-е місце в загальному заліку Кубка світу, а в заліку слалому став п'ятим. Стенмарк ж в шостий раз поспіль виграв залік слалому в Кубку світу.

Кубок світу 1980/81

Наступний сезон Кубка світу Олександр розпочав 10 грудня 1980 року в італійській Мадонні ді Кампільо, де вперше піднявся на подіум у гігантському слаломі. Жиров знову поступився лише славнозвісному Стенмарк, на цей раз 52 сотих секунди. У січні-лютому 1981 року Жиров регулярно потрапляв в 10-ку кращих на етапах зі слалому і гігантському слалому на трасах Німеччини, Австрії, Швейцарії та Норвегії. 11 лютого в норвезькому Восс Жиров в 4-й раз в кар'єрі увійшов до трійки призерів - він був другим слідом за непереможним Стенмарк, програвши майже 1,5 секунди. Через 3 дні в шведському Оре Олександр знову піднявся на вже звичну другу сходинку п'єдесталу, поступившись Стенмарк. Усього лише 2 роки тому тут же в Оре Жиров був дебютантом Кубка світу, а тепер вже вважався одним з явних лідерів Кубка світу. 7 березня Жиров став шостим на етапі в американському Аспені. За 2 дні до цього там же в Аспені Валерій Циганов, вигравши швидкісний спуск, приніс Радянському Союзу першу в історії перемогу на етапі Кубка світу з гірськолижного спорту. Можна уявити, як прикро було Жирову, адже він до того моменту вже 5 разів ставав другим на етапах, але перемога так і не приходила.