Гаррі Каспаров: биография

У 1984 році Каспаров вступив до КПРС. Пізніше в інтерв'ю він говорив, що у радянського претендента на звання чемпіона світу був вибір між вступом у партію і еміграцією. Він також був членом ЦК ВЛКСМ.

Перший матч за звання чемпіона світу з шахів Гаррі Каспаров грав проти чемпіона світу того часу Анатолія Карпова. Цей матч був безстроковий: чемпіоном світу ставав той, хто першим виграє шість партій. Такий регламент був введений на вимогу Карпова, всупереч запереченням Каспарова, категоричного противника безстрокових матчів. Матч був рекордний за тривалістю: з 10 вересня 1984 року по 15 лютого 1985. Карпов вів у рахунку 5:0, але втомився і почав програвати партії. Після 48 партій, за рахунку 5:3 на користь Карпова, матч був перерваний. Це безпрецедентне рішення всупереч лютим запереченням Каспарова прийняв був у той час президентом ФІДЕ Флоренсіо Кампоманес. Офіційною причиною припинення матчу була названа турбота про здоров'я гравців. З цього моменту була скасована система безстрокових матчів і замінена на матч з 24 партій. За рахунку 12:12 чемпіон зберігав звання.

Другий матч за звання чемпіона світу з шахів між Анатолієм Карповим і Гаррі Каспаровим відбувся з 1 вересня по 10 листопада 1985 року в Москві. Каспаров переміг з рахунком 13:11 і став тринадцятим чемпіоном світу з шахів. Гаррі Каспаров став наймолодшим чемпіоном світу з шахів в історії. До нього наймолодшим чемпіоном світу був Михайло Таль, який виграв матч на першість світу з шахів проти Михайла Ботвинника в 1960 році у віці 23 років.

Чемпіон світу

У квітні 1986 року в будинку відпочинку в Пестово під Москвою відкрилася «школа Каспарова - Ботвинника», яка представляла собою відновлену школу Ботвинника. На першу сесію були запрошені 13 талановитих школярів, в тому числі Костянтин Сакаєв і Володимир Акопян. Пізніше в школі займалися Володимир Крамник, Олексій Широв, Сергій Тівяков і інші майбутні гросмейстери. У тому ж році Каспаров закінчив Азербайджанський педагогічний інститут іноземних мов.

Гаррі Каспаров захистив звання чемпіона світу з шахів у трьох наступних матчах проти Анатолія Карпова в 1986 році в Лондоні - Ленінграді, 1987 році в Севільї і в 1990 році в Нью-Йорку - Ліоні. У Севільському матчі після поразки в передостанній партії програвав у рахунку, але зумів виграти останню, вирішальну партію і звів матч внічию з рахунком 12:12.

15 лютого 1987 з ініціативи Каспарова була створена Асоціація гросмейстерів, завданням якої були захист інтересів провідних шахістів і створення противаги ФІДЕ, яка проводила політику підтримки малих федерацій. Каспаров став її президентом. У сезоні 1988-1989 років Асоціація гросмейстерів провела Кубок світу для 25 найсильніших шахістів світу, який складався з шести етапів, що проходили за коловою системою. Кожен шахіст міг зіграти у чотирьох турнірах, а в залік йшли три кращі результати. Каспаров взяв участь у турнірах в Бельфорі, Рейк'явіку, Барселоні і Шеллефтео. Перші два турніри він виграв, в двох інших поділив перші місця з відповідно Любоевічем і Карповим і в підсумку посів перше місце в загальному заліку, ненабагато випередивши Карпова.